מאמרים

אז מה אתה לומד? - המשך למאמר

אם במדינות אחרות לימודים על תיכוניים מתחילים בגיל 17-19, אצלנו שחרור מן המסגרת הצבאית נעשה רק בגיל 20-22, ויש את אלו שמוסיפים לזה שנת שירות, שירות בקבע, וכמובן הטיול המפורסם שאחרי, והחיסכון לטיול הזה, ומי בכלל זוכר שאמורים ללמוד מתישהו..

אבל חזרה לעניינו- הרחבת אופקים. אם באמת אינכם רוצים לבחור בתחום אחד ללימודים האוניברסיטאיים שלכם, ישנן מספר אופציות שהייתי ממליץ לכם לשקול:

·         בכל הפקולטות הראשיות, ובעיקר במדעי הרוח ומדעי החברה, קיימת אפשרות לבניית תכנית רב-תחומית. בדרך כלל תדרשו לבחור שלוש 'חטיבות' לימוד שיאפשרו לכם להתפרש על מגוון גדול מאוד של קורסים בפקולטה, ואפילו בשתי פקולטות שונות אם שני החוגים שלכם כאלו.

·         אופציה אחרת היא, במקום לבחור שני חוגים שמשלימים זה את זה: כמו כלכלה ומנהל עסקים, מדעי המדינה ויחב"ל וכן הלאה, נסו לבחור שני חוגים שונים לחלוטין. זה גם יפתח בפניכם דלתות וגם יאפשר לכם להתפרש אינטלקטואלית.

·         בכל אוניברסיטה קיימות מספר תכניות מיוחדות שנחשבות אינטר-דיסציפלינאריות. אלו משלבות עבורכם קורסים ממגוון מסוים של תחומים בתכנית מוסדרת מראש. למשל: באוניברסיטה העברית תמצאו את תכנית 'פילוסופיה- כלכלה-מדעי המדינה'  ואת 'מדעי הקוגניציה' (שמכילים קורסים בבלשנות, מדעי המחשב, ביולוגיה, פילוסופיה ועוד). בכל אוניברסיטה יש מגוון תכניות כאלו ושווה לנבור באתרי האוניברסיטאות כדי למצוא את התכנית המתאימה לכם ביותר.

·         הצעה אחרונה שלי לכם: אל תמהרו להתביית על תחום לימודים לפני שניסיתם אותו. מה הכוונה? אנשים רבים לומדים משהו משום שבתיאוריה הוא נשמע להם מעניין, אך כשהם מגיעים ללימודים ואחר כך למקום עבודה שעוסק בתחום, הם מגלים שבפועל זה בכלל לא מתאים להם. נכון שאף אחד לא ייתן לכם לחקור את האטום ללא הכשרה כדי שתראו אם בא לכם על זה, אבל יש תחומים שזה מתאפשר. פסיכולוגיה למשל, תחום מאוד פופולארי בשנים האחרונות. ישנן עבודות רבות הפתוחות בפני צעירים אחרי צבא בפנימיות לנוער בעייתי, בכפרים טיפוליים, במרכזי יום או הוסטלים. עבודה כזו יכולה לתת לכם מושג כיצד אתם מתפקדים בעבודה שדורשת טיפול באנשים, הקשבה, וסבלנות.

אלו מספר הצעות שדליתי מניסיוני האישי המוגבל, אקווה שכל אחד מכם העומד בפני ההחלטה המדוברת נתרם מהן, ולו במעט..

חזרה לחלק ראשון