מאמרים

האם כיום באמת יש יותר לקויי למידה מבעבר?

חינוך ולימודים – האם כיום באמת יש יותר לקויי למידה מבעבר?

בעיית ליקויי הלמידה היא בעיה נפוצה מאוד בישראל ובעולם כולו בעשורים האחרונים. ילדים מכל הגילאים ובכל מקום מאובחנים מדי יום כלקויי למידה, למשל עקב הפרעות קשב וריכוז.

בשנים האחרונות הולך ועולה בקצב מסחרר מספר לקויי הלמידה. השאלה הטבעית הנשאלת כאן היא – האם בעולם כיום קיים אחוז גבוה במיוחד של אנשים בעלי ליקויי למידה? התשובה על כך אינה חד משמעית.

בעיקרון, ניתן לטעון כי הסיבה היחידה לכך שכל כך הרבה אנשים מאובחנים כלקויי למידה נובעת היא הגברת המודעות העולמית לתופעה, ולכן עריכת יותר מבחנים ואבחונים הבאים לבדוק פרמטר זה. מאז החלה המודעות לנושא ליקויי הלמידה, נוצרו דרכי אבחון וטיפול חדשות, אשר מגלות מיליוני לקויי למידה ברחבי העולם ומנסות לטפל בהם.

בניגוד לכך, ניתן לטעון כי עליית המודעות אינה הסיבה היחידה לעלייה הדראסטית, וכי קיימות סיבות נוספות הקשורות לתרבות המודרנית של ימינו, לשימוש המוגבר באמצעי מדיה שונים דוגמת טלוויזיה ומחשב החל מגיל צעיר מאוד ואפילו לאוכל המתועש שרובנו אוכלים החל מילדות. הבעיה היא שאי אפשר להוכיח כי אלו גורמים לעלייה, פשוט מפני שאין לנו נתונים בדבר כמות לקויי הלמידה בעולם לפני מאות שנים, כאשר לא היו טלוויזיה, מחשב או אוכל מתועש.

המשך מאמר